piątek, września 02, 2016

Puszcza Niepołomicka / Muzeum Motyli w Bochni ( 28.08.2016 - Niedziela )

Puszcza Niepołomicka – kompleks leśny znajdujący się w zachodniej części Kotliny Sandomierskiej, ok. 20 km na wschód od Krakowa. Zajmuje teren położony w widłach Wisły i Raby





Muzeum Motyli Arthropoda w Bochni – prywatne muzeum z siedzibą w Bochni. Placówka powstała na bazie kolekcji motyli, będącej własnością Jacka Kobieli. Aktualnie muzeum i kolekcją zarządza jego syn, Filip Kobiela






Witam Was Moje Słoneczka :*

 Wrzesień czas pracy...i zbliżającej się jesieni której nie lubię ...zimnooo mokro itp ..

Ale przejedzmy do rzeczy przychodzę dziś do Was z krótkim postem na temat Puszczy Niepołomickiej oraz Muzeum Motyli w Bochni 

Ostatnią niedziele wakacji tak własnie spędziłam :)

Wybraliśmy się w 3 gdyż mój brat pojechał na ryby :)









W Puszczy hmm czy coś na mnie zrobiło wrażenie ? 
chyba nie bardziej to była rekreacyjna wycieczka niż coś co mogło zrobić na mnie wow ..
W  środku puszczy jest hodowla żubra ale co z tego jak nie można jej zwiedzać ...
Trochu porażka bo powinno to być nr jeden do zwiedzania...


Północną cześć Puszczy Niepołomickiej stanowi kompleks liściasty o lasowych typach siedliskowych. Część ta podzielona jest na trzy odrębne uroczyska. Największe z nich, Grobla, liczy sobie około 1 500 hektarów, a pozostałe to Grobelczyk oraz Koło. Południowa część to kompleks o wielu siedliskach borowych. Zajmuje on powierzchnię mniej więcej 9,5 tysiąca hektarów.


Obszar Puszczy charakteryzuje się niewielkimi, łagodnymi wzgórzami, powstałymi podczas ostatniego zlodowacenia, a także szerokimi dolinami rzecznymi. Pozostałościami po zlodowaceniu południowopolskim są ostańce morenowe: Wężowa Góra (212 m n.p.m.) w Niepołomicach - na której w latach 1910-1915 powstał Kopiec Grunwaldzki - oraz Kobyla Głowa (212 m n.p.m.), leżąca w Puszczy Niepołomickiej, w odległości około 4km na północ od Kłaja. Tu i ówdzie można natknąć się na małe, wąskie wąwozy oraz mokradła, których nie brak w Puszczy. Dominują tu gleby bielicowe i napływowe. Na niektórych obszarach występują również gleby torfowe, w przeszłości pozyskiwane oraz wykorzystywane w rolnictwie i ogrodnictwie.


Puszcza Niepołomicka poprzecinana jest licznymi rowami melioracyjnymi, wykopanymi w XX w. Obecnie pozostało bardzo niewiele potoków w pełni naturalnych. Większość z nich nie posiada nazw - wyjątkami są: Rudno (znajdujący się w pobliżu dawnego ośrodka "Krakowiana"), Lane Bagno (na polanie Błoto), Maślanka (w północno-wschodniej części lasu) oraz Traczówka (w Poszynie). Jedyną rzeką w tym regionie (oczywiście poza Wisłą i Rabą) jest Drwinka.

Na terenie Puszczy Niepołomickiej utworzono sześć rezerwatów przyrody, razem zajmujących powierzchnię 101,41 hektara. Są to: Lipówka, Wiślisko Kobyle, Długosz Królewski, Dębina, Gibiel oraz Koło. Znajduje się tu również wiele pojedynczych pomników przyrody.
Rezerwat Lipówka został utworzony 24 grudnia 1957 roku. Jest to najstarszy rezerwat przyrody w Puszczy Niepołomickiej. Zajmuje on powierzchnię 25,73 hektara i jest rezerwatem ścisłym. Utworzono go z myślą o ochronie naturalnych drzewostanów dawnej Puszczy Niepołomickiej. Występuje tu typowy grąd, w którym zachowało się naturalne zadrzewienie puszczańskie. Znajduje się tu również łęg olszowy oraz ols. Stwierdzono tu również występowanie niektórych reliktowych gatunków roślin górskich - starzec Fuchsa, gęsiówka Hallera i przetacznik górski.
Rezerwat Gibiel rozciąga się na powierzchni 29,79 hektara - to największy rezerwat przyrody w Puszczy Niepołomickiej. Utworzono go 21 października 1961. Chroni on pierwotne, naturalne skrawki lasu. Znajduje się tu również wiele pomników przyrody oraz siedliska takich zwierząt jak: bocian czarny, myszołów, puszczyk, dzięcioł czarny i grubodziób. Jest to rezerwat ścisły.
Długosz Królewski to rezerwat ścisły o powierzchni 24,2 hektara, powstały 26 kwietnia 1963 roku w celu zapewnienia ochrony licznym roślinom zarodnikowym i kwiatowym, a także grzybom kapeluszowym i różnym porostom. Szczególną uwagę poświęca się tu długoszowi królewskiemu - paproci znajdującej się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski, w kategorii zagrożenia V (gatunki zagrożone wyginięciem; w wypadku braku poprawy gatunki znajdujące się w tej kategorii zostaną przesunięte do kategorii wymierających).
Dębina jest rezerwatem ścisłym utworzonym 24 grudnia 1957 na terenie leśnictwa Baczków w południowo-wschodniej części głównego kompleksu Puszczy. Zajmuje powierzchnię 13,14 hektara. Podobnie jak rezerwat Lipówka, obejmuje on fragmenty naturalnego grądu. Występuje tu starodrzewie dębowe w wieku nawet do 210 lat.
Wiślisko Kobyle to najmłodszy rezerwat w Puszczy Niepołomickiej. Został utworzony 10 grudnia 1970 roku na terenie 6,7 hektara. Chroni on wiele gatunków roślin wodnych. Rezerwat zawiera fragment starorzecza Wisły (1,5 kilometra długości) w procesie naturalnego zarastania. Występuje tu również bogaty las grądowy.

Rezerwat Koło, utworzony 21 kwietnia 1962 roku, jest najmniejszym rezerwatem przyrody w całej Puszczy Niepołomickiej - rozciąga się na powierzchni 3,49 hektara. Rezerwat powstał w celu zapewnienia ochrony fragmentom naturalnego grądu i starorzecza wiślańskiego. Jest on siedliskiem dla chrząszczy kozioroga dębosza i pachnicy dębowej oraz dla płazów: kumaka nizinnego i traszki grzebieniastej. Gniazdują tu również takie ptaki jak: muchówka białoszyja, dzięcioł czarny, orlik krzykliwy, derkacz, włochatka i puszczyk uralski.



Także mój mąż i jego syn postrzelali sobie z procy oraz łuku i po dwóch godzinach chodzenia po puszczy pojechaliśmy do Bochni.



W Bochni odwiedziliśmy nową knajpę - FABRYKA BYKA 









Wnętrze restauracji ok fajnie z klimatem zrobione ceny też porcję też są ok
Jedzenie bardzo dobre ...Plus dla knajpy za to że na stole mają oliwę z oliwek oraz młynek z solą grubo ziarnistą i pieprzem to rzadkość spotkać takie sprzęty w knajpach i to na wszystkich stolikach 


ale jak zawszę jest jakieś  ale...
Pani obsługująca nie miła nie kulturalna taka ...wredna wieśniara..tak tak wiem zaraz poleje się lawina komentarzy że jak na tak mogę pisać itp ale to tylko moje zdanie i moja opinia..


Po zjedzeniu obiadu udaliśmy się do MUZYCZNEJ ALTANY na koncert 







Fajnie śpiewał koleś miła fajna atmosfera

Po tym koncercie udaliśmy się do MUZEUM MOTYLI 12 zł bilet cały za osobę 







Miejsce fajne ale malutkie :( 

Zakupiliśmy jeszcze mapę Bochni i okolic za 5 zł 




Wracając zauważyliśmy spadające kasztany ..

tak tak kasztany już lecą :(
 a to znaczy że jesień mamy






Wstąpiliśmy jeszcze go Galerii Bocheńskiej 

W Almie zakupiłam sobie smaczne piffko ;) oraz zauroczyłam się żywymi rybkami ;) u Nas nie ma w Almie żywych ryb :( Ja i tak ryb nie lubię jeść ale popatrzeć co innego ;D 








Wracając z Bochni wstąpiliśmy do Dębna na zamek ale zamek już był zamknięty ..


Zamek w Dębnie – późnogotycka budowla wzniesiona w latach 1470-1480 przez kanclerza wielkiego koronnego, kasztelana krakowskiego Jakuba z Dębna














Otwarty do godziny 15 ...


A szkoda bo wnętrze zamku jest naprawdę ładne miałam okazję tam już być z 4 lata temu

I tak nam zleciała ostatnia Niedziela wakacji 

A u Was jak tam ??

 Jak po urlopach ? 

Jak po wakacjach ?? 

1 komentarz: