Szukaj na tym blogu

Google

3 września 2016

Busko - Zdrój / Solec - Zdrój

Busko-Zdrój – miasto uzdrowiskowe w Polsce, w województwie świętokrzyskim, stolica powiatu buskiego, siedziba gminy Busko-Zdrój. Znane już w XII w. jako Bużsk, w XIII w. Busk. Pod względem liczby mieszkańców 7. w województwie świętokrzyskim
Solec-Zdrój – wieś uzdrowiskowa w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie buskim, w gminie Solec-Zdrój, na łagodnym wzniesieniu na skraju Wyżyny Małopolskiej i Kotliny Sandomierskiej nad rzeką Rzoską, 17 km na południowy wschód od Buska-Zdroju.W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie kieleckim.Miejscowość jest siedzibą gminy Solec-Zdrój.
Hej laseczki :) 
Praca pracą ale czasem i po pracy trzeba gdzieś się wybrać i tak było 30 sierpnia :D 
Rano praca a ok 13 wybraliśmy się z Moim Skarbem do Buska Zdój ok 80 km od Tarnowa :)


 Czemu tam ? Żeby pospacerować po parku uzdrowiskowym i napić się wody solankowej za darmo :)
 To już druga miejscowość gdzie można pić wodę leczniczą za darmo ;) Strefa uzdrowiskowa położona jest w południowej części miasta, na terenie Parku zdrojowego i w jego otoczeniu. Bazę sanatoryjną stanowi trzynaście obiektów, które dysponują łącznie 2066 miejscami dla kuracjuszy. Sanatoria są na bieżąco modernizowane i rozbudowywane, powstają kolejne nowe – to sprawia, że liczba miejsc sukcesywnie wzrasta. Rocznie wykonywanych jest ok. półtora miliona zabiegów, z czego 800 tysięcy to kąpiele siarczkowe. W leczeniu korzysta się z wód siarczkowych, jodkowo-bromkowych i borowiny.

Park ładny ładnie zadbany czysto skromnie ładnie 

Park Zdrojowy

Założony w XIX wieku przez ogrodnika Ignacego Hanusza Park Zdrojowy został zaprojektowany przez Henryka Marconiego. Dzieli się na trzy części:
  • Ogrodzony ogród łazienkowski o pow. 16 ha z Sanatorium Marconi i fontanną w centrum.
  • Aleja Mickiewicza, długa na 850 metrów promenada z dwoma rzędami drzew (głównie kasztanowców), która łączy ogród łazienkowski z rynkiem. Jest to reprezentacyjna aleja w mieście, przy której mieszczą się m.in. Urząd Miasta, Starostwo Powiatowe, Policja, Dom Kultury, Galeria "Zielona", trzy szkoły średnie i jedna podstawowa.
  • Skwer na placu zwycięstwa w rynku, o pow. 0,7 ha z fontanną w centrum.


W pobliżu Sanatorium "Marconi" mieści się muszla koncertowa; alejka przed głównym wejściem do sanatorium to Promenada Gwiazd (na podobieństwo do Hollywood Walk of Fame), na której swoje słoneczka mają jak do tej pory związani z festiwalem i muzyką poważną Krystyna JamrozKrzysztof PendereckiWiesław Ochman (2008 r.) oraz Bogusław Kaczyński (2008 r.).


W północno-zachodniej części starego parku, w miejscu gdzie kiedyś stał budynek gospodarczy ogrodnika i oranżeria, zaprojektowane przez Marconiego, znajduje się obecnie zrekonstruowany w 1982 r. budynek, którego bryła jest kopią pierwotnego obiektu. Potocznie nazywany jest on "Imosówką", na cześć ogrodnika miejskiego, Stanisława Imosy (ojca Andrzeja Imosy), który w nim gospodarzył i mieszkał w latach 1955-1970[18]. Obecnie mieści się tu restauracja-klub muzyczny o nazwie "Imosówka".


Spośród ponad 4500 drzew, w tym ok. 12% w wieku ponad 100 lat najliczniej w parku występują klon pospolityjesion wyniosłyklon jaworklon polnygrab pospolityrobinia akacjowalipa drobnolistnakasztanowiec zwyczajny,wiąz szypułkowy. Spotkać też można brzozę brodawkowatąmodrzew europejskiczeremchę pospolitą. Szczególnie zaś cenne są kłęk kanadyjskiplatan klonolistnykasztanowiec żółtykatalpa bignoniowa.

W ostatnim okresie Park Zdrojowy powiększono. Planowana jest budowa Parku Zdrojowego II przy osiedlach Pułaskiego i Kościuszki.

Po 2 godzinach udaliśmy się do Solca Zdój 
Bo byłam popatrzeć na ceny biletów basenów mineralnych ..

Ale basen szału nie zrobił  ceny biletów wysokie 

Kompleks uzdrowiskowo - rekreacyjny. Jedyne mineralne baseny termalne w Polsce! 
Po drodze mieliśmy takie piękne widoki między Buskiem Zdrój a Solcem Zdrój 

Solec-Zdrój dziś

Dziś Solec-Zdrój jest niewielką miejscowością liczącą niespełna 900 mieszkańców. Jest również siedzibą gminy uzdrowiskowej. Na kuracjuszy czeka 400 miejsc. W uzdrowisku leczy się choroby narządu ruchu i reumatyczne, jak również choroby skóry i alergię. W pobliżu uzdrowiska w wyniku przeprowadzonych badań geologicznych natrafiono na solankę o zawartości siarkowodoru 8-krotnie większą niż dotychczas eksploatowane źródła. Jest to unikalne ujęcie wód mineralnych tego typu na świecie.

Solec-Zdrój jest punktem początkowym szlak turystyczny czerwony czerwonego szlaku turystycznego prowadzącego do Buska-Zdroju. Przez wieś przechodzi szlak turystyczny zielony zielony szlak turystyczny z Wiślicy doGrochowisk.


Więc zjedliśmy dużą pizze za 29 zł plus na sosy gratis w restauracji basenu
Pizza robiona na miejscu pyszna ...Miła obsługa czysto ładnie i z klimatem :)Ogólnie polecam oby dwa miejsca na spacer i na zdrową leczniczą wodę :)