Szukaj na tym blogu

Google

24 sierpnia 2016

Wysowa-Zdrój uzdrowisko w Beskidzie Niskim / Jezioro Klimkowskie

Mapa: Wysowa-Zdrój Polska


Wysowa-Zdrój (do 2003 r. Wysowa) – wieś uzdrowiskowa w południowej Polsce, w województwie małopolskim, w powiecie gorlickim, w gminie Uście Gorlickie. Położona w dolinie Ropy niedaleko Uścia Gorlickiego. Miejscowość znana jest z leczniczych wód mineralnych.

W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie nowosądeckim. Do miejscowości należy również przysiółek Huta Wysowska.

Około 700 stałych mieszkańców. Miejscowość stanowi największą bazę turystyczną w zachodnich partiach Beskidu Niskiego. Osada została założona w 2. połowie XIV wieku na prawie magdeburskim.

W parku zdrojowym znajdują się ogólnodostępne ujęcia wód mineralnych (solanki) Aleksandra, Józef I oraz płatne i dostępne w nowej pijalni wód

 (zob. Pijalnia Wód Mineralnych w Wysowej-Zdroju): Franciszek, Henryk, Józef II, Słone i Anna. Z miejscowej rozlewni pochodzi woda mineralna Wysowianka i wody lecznicze Franciszek, Henryk i Józef


Hej laseczki ;) 

Jak wiecie mam  urlop :) i jak to czytacie to albo jestem na kolejnej wycieczce albo jestem w czasie przygotowań na wycieczkę :) 

Wczoraj był wpis na temat Chorzowa a dziś przychodzę z kolejnym szybkim postem tym razem na temat Wysowej Zdrój ;) 


Byłam tam po raz 3 w życiu :) 

Raz na wycieczce szkolnej a raz przejazdem z 3 lata temu :)
Tym razem pojechałam tam z moim ukochanym mężem :)
 Na wycieczkę wybraliśmy się w Niedziele 21 Sierpnia 
Najpierw dojechaliśmy do Wysowej Zdrój poszliśmy zwiedzić Cerkwie Potem poszliśmy do pijalni wód i tu duże zaskoczenie w Wysowej można nabierać zdrową wodę za darmo jestem pod wrażeniem i jest to duży plus dla miejscowości :)
Przed pijalnią są ławeczki piękna wita nasz fontanna 
 Bo w Szczawnicy Krynicy Rabce Zdrój trzeba płacić....a tu proszę za darmo :) 


Potem poszliśmy na przejście graniczne na Słowację żółtym szlakiem
Gdzie po drodze znaleźliśmy kilka ładnych grzybków oraz okaz grzyba pod ochroną który na mnie zrobił totalne super wrażenie :) 

Okratek australijski, kwiatowiec australijski (Clathrus archeri (Berk.) Dring) – gatunek grzybów z rodziny sromotnikowatych (Phallaceae)


 Muchomor czerwony (Amanita muscaria (L.) Lam.) – gatunek grzybów należący do rodziny muchomorowatych (Amanitaceae)
Następnie udaliśmy się na 2 godziny na imprezę na stadion a potem odwiedziliśmy jezioro Klimkówka 

Na stadionie odbywał się wiejski festyn ale bardzo w miłym towarzystwie kabaretów występów disco polo  i pysznego jedzenia :) 


Ale nie byliśmy tam za długo gdyż zbliżało się na deszcz a chcieliśmy jeszcze wstąpić na jezioro Klimkówka 

Jezioro Klimkowskie (Klimkówka)zbiornik zaporowy utworzony na rzece Ropie w 1994 roku w pobliżu miejscowości Łosie i Klimkówka w powiecie gorlickim. Woda zretencjonowana w zbiorniku jest wykorzystywana do celów energetycznych. Poza funkcjami przyrodniczymi i krajobrazowymi zbiornik posiada również znaczenie przeciwpowodziowe, turystyczno-rekreacyjne oraz jest źródłem wody pitnej i przemysłowej dla Gorlic i Jasła..

 Koło 20 musieliśmy wyjechać bo zaczęło mega mega padać :( a szkoda 

Do Wysowej Zdrój z Tarnowa jest ok 90 km więc daleko nie jest 

Cisza spokój ładne małe " miasteczko " 

Totalnie polecam na romantyczny wypadł we dwoje 

Znacie tą miejscowość ?? 

Polecam z czystym sumieniem warto zajrzeć :)