Szukaj na tym blogu

Google

19 lipca 2016

Rabkoland - Najlepszy Park Rozrywki dla Dzieci / Skansen taboru kolejowego w Chabówce / Tężnia Solankowa i Pijalnia Wód Mineralnych - Rabka-Zdrój


Rabkoland - Najlepszy Park Rozrywki dla Dzieci 

Skansen taboru kolejowego w Chabówce 

 Tężnia Solankowa i Pijalnia Wód Mineralnych - Rabka-Zdrój
Hej słonka :* Ja widzicie nadrabiane bloga idzie bardzo cienko ;( ale co zrobić to urok wakacji i lata :) 

Dziś przychodzę do Was z szybki postem na temat Rabki Zdrój ;)

 13 Lipca o godzinie 6 wyruszyliśmy z Moim mężem jego synem i moim bratem na wycieczkę do Rabkolandu ;)

Dojechaliśmy ok 8 ( Tarnów - Rabka Zdrój ok 140 km ) na początku poszliśmy do parku gdzie jest tężnia solankowa po wdychać świeżego powietrza .


O godzinie 10 weszliśmy do Rabkolandu ( 29 zł bilet cały od osoby ) i szaleństwo :) byłam w Rabkolandzie w 2011 roku i widać postępy widać że się rozwijają dbają o klientów czystość itp :) 

atrakcji trochu mało dla dorosłych ale dzieciaki mają tam raj ;) dosłownie :)

 polecam nie jest drogo a z klimatem nie ma tłumów kolejek itp Koło godziny 15 poszliśmy na kubeczek źródlanej wody bo rano było zamknięte pozwiedzaliśmy park w którym poza pijalnią i tężnią są też inne atrakcję a nawet szpital ...O 16/30 pojechaliśmy ok 2 km od Rabki zdrój do Chabówki do Skansenu ( bilet cały za osobę 8 zł ) ale warto jest bardzo dużo starych pociągów można się ciekawych informacji dowiedzieć itp ;)


 Koło 19 wyjechaliśmy zahaczając o Gródek nad Dunajcem :) 

No to tyle jeśli chodzi o mnie :) 

wiem wiem mało napisane ale czasu na prawdę jak na lekarstwo...

Pewnie na jesień wróci wszystko na swoje miejsce ;D Poniżej informację ze stron :) 


Rabkoland (pełna nazwa: Rodzinny Park Rozrywki "Rabkoland") w Rabce-Zdroju – jeden z czterech stacjonarnych lunaparków w Polsce, o powierzchni 2 ha. Na jego terenie znajduje się Muzeum Orderu Uśmiechu i Muzeum Rekordów i Osobliwości.

Historia

Historia powstania wesołego miasteczka w Rabce sięga 1985, kiedy Waldemar Sybilski (doktor psychologii, kierownik pracowni psychologicznej z Oddziału Terenowego Instytutu Matki i Dziecka w Rabce) po powrocie ze Szwecji, gdzie krótko pracował, postawił bujanego słonika dla dzieci przed "Gazdą", największym wtedy domem handlowym Rabki. Rok później na placu obok stadionu sportowego otworzył razem z Kazimierzem Miśkowcem niewielkie wesołe miasteczko "Alibaba", nazwane tak od stojącego obok drewnianego kiosku.
Rok później, podczas podróży do Chorzowa mającej na celu zapoznanie się z funkcjonowaniem Śląskiego Wesołego Miasteczka dzięki Waldemarowi Sybilskiemu i Kazimierzowi Miśkowcowi Eugeniusz Wiecha podjął pomysł budowy lunaparku w Rabce. Rodzina Eugeniusza Wiechy, jeszcze przed II wojną światową działająca w tej branży na Górnym Śląsku, posiadała w chorzowskim wesołym miasteczku wiele urządzeń. Lunapark wybudowano na wydzierżawionej od GS-u błotnistej 2-hektarowej działce przy ulicy Podhalańskiej. Jego otwarcie miało miejsce 12 maja 1988, pozostał przy nazwie "Alibaba". Centralnym punktem był drewniany budynek z restauracją i salonem gier, nazwany "Szeherezadą". Wzniosła go w czasie dwóch tygodni 20-osobowa ekipa cieśli góralskich.
Rabkoland10.JPG
W 1989 roku Eugeniusz Wiecha postawił diabelski młyn i czterotorową zjeżdżalnię dla dzieci, którą jednak tego samego roku wymienił z Cricolandem, największym objazdowym wesołym miasteczkiem w Polsce, na mini-zoo zniedźwiedziem syberyjskim o imieniu "Dżek" i ośmioma małpami. Niebawem dokupiono cztery kuce i lamę. ZOO przetrwało do 1997 roku.
W 1992 roku Eugeniusz Wiecha sprzedał "Szeherezadę" wraz z instalacjami Tadeuszowi Sienkowcowi, a sam powrócił do działalności w Śląskim Wesołym Miasteczku. W 1998 roku, kiedy to Tadeusz Sienkowiec nosił się z zamiarem likwidacji wesołego miasteczka, Eugeniusz Wiecha zaproponował budowę parku rozrywki. Ze względu na upadłość Cricolandu istniała możliwość nabycia urządzeń w bardzo korzystnych cenach. Eugeniusz Wiecha zakupił wtedy m.in. duży młyn, stojący do dziś. 17 czerwca 1998 Tatiana Wiecha i Tadeusz Sienkowiec wykupili w drodze przetargu dzierżawiony dotąd przez lunapark teren. Dzień później wraz z Tatianą Wiecha i Piotrem Strańcem zawiązali spółkę cywilną. Początkowo przedsiębiorstwo nosiło nazwę "rodzinnego parku rozrywki Tatry". Nazwa "Rabkoland" była zastrzeżonym znakiem towarowym zgłoszonym w Urzędzie Patentowym przez Kapitułę Orderu Uśmiechu, która pod tym szyldem zamierzała wybudować centrum szkoleniowo-konferencyjno-rozrywkowe w parku zdrojowym. Nie doszło to do skutku głównie z powodu problemów finansowych. Dzięki staraniom Eugeniusza Wiecha kapituła wyraziła zgodę na używanie przez niego znaku "Rabkoland", który następnie w 2003 Wanda Wiecha odkupiła od kapituły. W latach 2002 i 2003 nastąpiły również zmiany we współwłasności firmy i dzierżawach urządzeń. Od 2003 roku datuje się rozkwit lunaparku, będącego nadal w rękach rodziny Wiecha.

Skansen taboru kolejowego w Chabówce

Sekcja Utrzymania i Napraw Taboru Zabytkowego „Skansen” Chabówka, potocznie „Skansen taboru kolejowego w Chabówce” istnieje w Chabówce koło Rabki-Zdroju od 1993 roku. Obecnie Skansen znajduje się w strukturach PKP Cargo SA.


Historia Skansenu

Skansen został zlokalizowany na terenie byłej parowozowni w Chabówce, w której w latach świetności stacjonowało 80 parowozów.
Parowóz TKb-1479 w Chabówce
W 1976 roku na linii kolejowej do Zakopanego parowozy zastąpiono lokomotywami elektrycznymi. Od 1986 gromadzono w lokomotywowni w Suchej Beskidzkiej parowozy, wagony, urządzenia kolejowe, aby w 1993 roku uroczyście otworzyć Skansen, do którego następnie przeniesiono cały ten zabytkowy tabor

Oprócz pociągów rozkładowych, tabor z Chabówki obsługuje pociągi okolicznościowe: z okazji Mikołajek, Nowego Roku i różnych kolejowych rocznic. Zabytkowe pociągi kursują również na specjalne zamówienie. Tabor z Chabówki był wykorzystywany przy wielu produkcjach filmowych, m.in przy produkcji filmów Lista Schindlera i Katyń).

Tężnia solankowa w Rabce-Zdroju – obiekt leczniczy przy alei Jordana w Rabce-Zdroju, złożony z dwóch drewnianych budynków: tężni i pijalni wód mineralnych. Jej uroczyste otwarcie odbyło się 22 czerwca 2009. Umożliwia korzystanie z inhalacji aerozolem solankowym na świeżym powietrzu.
Na obrzeżach Parku Zdrojowego, przy Alei Jordana znajduje się kompleks Pijalni Wód Mineralnych i Tężni Solankowej. Są to drewniane pawilony, w kształcie rotund. W jednym z nich mieści się sala, w której dostępny jest szeroki wybór wód leczniczych. W drugim funkcjonuje ogólnodostępna tężnia – inhalatorium na wolnym powietrzu. Jest to jedyny tego typu obiekt w Małopolsce. Środek tężni stanowi kolumna obudowana drewnianym rusztem, który wypełniony został gałązkami tarniny. Ze znajdującego się w pobliżu odwiertu „Helena” solanka transportowana jest na szczyt kolumny tężni, a opadając rozpryskuje się na gałęziach i tworzy wokół tężni solankowy mikroklimat. Korzystanie z tężni polega na spacerowaniu wokół kolumny i wdychaniu solankowego aerozolu. Przenikające przez błony śluzowe dróg oddechowych i skórę mikroelementy korzystnie wpływają na układ odpornościowy.

Wody mineralne


Wody mineralne występujące w Rabce-Zdroju należą do jednych z najsilniejszych w Europie solanek chlorkowo-sodowo-jodkowych. Solanki stosowane są do kuracji kąpielowej, pitnej i wziewnej. Przy ich użyciu można leczyć nieżyty dróg oddechowych, niedokrwistość, choroby alergiczne, astmę oskrzelową, skazę wysiękową, krzywicę, choroby przemiany materii, układy krążenia, miażdżycę. Wydobycie wód mineralnych odbywa się z następujących odwiertów na terenie uzdrowiska:
  • ujęcie „Krakus”
  • ujęcie „Warzelnia
  • ujęcie „Helena”
  • ujęcie „Rabka-19”
  • ujęcie „Rabka-18”
  • ujęcie „Rabka IG-2”

a wam jak mijają wakacje ?


My teraz planujemy Chorzów ( tam też byłam w 2010 ) i chce porównać ...ale Chorzów dopiero we Wrześniu bo wycieczki drogie na 4 osoby do Rabki itp wydaliśmy ok 550 - 600 zł