Szukaj na tym blogu

Google

9 kwietnia 2016

Zalew w Narożnikach / Zalipie - wieś w kwiaty malowana

Zwiedzamy Małopolskę :)

Bardzo szybki i krótki post :)


 
Zalipie – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie dąbrowskim, w gminie Olesno.



Radgoszcz – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie dąbrowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie tarnowskim. Siedziba gminy to Radgoszcz. Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwało 7278 osób.




 
              Hej Laseczki tydzień temu wybrałam się z moja Kicią na zalew który znajduję się w miejscowości Narożniki....






I powiem krótko bardzo się rozczarowałam :(
 Wiem wiem mamy Wiosnę i sezon jeszcze nie ruszył ale wiem że jak ruszy to na pewno tam nie wrócę :) 







 Zalew ??
 Hm mały brudny i bez szału...
Atrakcji typu plac zabaw dla dzieci brak parku linowego brak itp..tak tak wiem to są tylko szczegóły ale sam fakt....



Ogólnie co tu dużo pisać ja osobiście nie polecam
Może tam któraś z Was była i było lepiej :) 
kilka słów ze strony reklamującej zalew :


Zalew w Narożnikach ma znakomitą lokalizację, w okolicy nie ma obiektu, który może z nim konkurować - dodaje dzierżawca. Kąpielisko jest strzeżone przez dwóch ratowników. Do dyspozycji turystów są też m.in. : plaża, rowerki wodne i kajaki, natryski, toalety, pole namiotowe czy punkty gastronomiczne. Wstęp na plażę kosztuje 5 zł w przypadku dorosłych, dzieci wchodzą za darmo.






Następnie udaliśmy się do Miejscowości / Wioski zwanej Zalipie ..Udaliśmy się do słynnego domu malarek niestety był zamknięty...Udało mi się zrobić kilka zdjęć przez szybę i na tym tyle 
Ogólnie wieś posiada tylko kilka domów malowanych...a szkoda ...
Po " zwiedzaniu " przez szybę domu malarek udaliśmy się do muzeum słynnej malarki z tamtą która umarła ok 40 lat temu i teraz dom / malowidła itp ogólnie muzeum prowadzi wnuczka 











Wstęp do tego muzeum to cena 6 zł za osobę bilet cały 
Zwiedzanie muzeum wygląda tak wchodzisz płacisz czytasz i wychodzisz...Niestety pani przewodnik która jest wnuczką znanej malarki nic nie opowiada nie przekazuje nie dzieli się pasją ..Niestety Zalipia też nie polecam ....













Kilka slow o miejscowości z internetu :

Zalipie to niewielka wieś w województwie małopolskim, słynąca z malowanych w kwiatowe wzory chat. Zwyczaj ten narodził się na przełomie XIX i XX wieku, a tradycja ozdabiania domów przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Dziś we wsi stoi 20 malowanych chat. Kwiatowe fasady ma również ośrodek zdrowia i straż pożarna. Malarki z Zalipia dekorują również stodoły, studnie, ławki, kurniki, płoty, a nawet budy dla psów. Wnętrza wielu zalipiańskich domów są bogato zdobione motywami kwiatowymi oraz haftami.

Na początku XX wieku w Zalipiu ozdabiano tylko wnętrza chat. Dym snujący się po izbach osmalał ściany. Aby uniknąć nieestetycznych, ciemnych smug, mieszkanki Zalipia bieliły je wapnem. Na białych połaciach zaczęły tworzyć proste malunki. Rozwinęły się one w wielokolorowe kwiatowe wzory, do złudzenia przypominające ludowe hafty. Ozdabiały nimi ściany, powały, okna i meble. Z czasem kwiaty zaczęły pojawiać się na fasadach.

Malarki z Zalipia początkowo przygotowywały farby domowym sposobem z mieszanin wapna, gliny i sadzy i naturalnych barwników. Pędzle robiły z rozstrzępionych brzozowych patyczków lub końskiego włosia. Dzisiaj używają już profesjonalnych narzędzi - nowoczesnych pędzli i farb akrylowych. Do tworzenia malunków, nie używają szablonów. Tradycja jest wciąż żywa - w Zalipiu maluje się także nowe budynki.

Ludowe artystki z Powiśla Dąbrowskiego co roku uczestniczą w konkursie "Malowana Chata", organizowanym przez Muzeum Etnograficzne w Tarnowie. Komisja szuka najpiękniej ozdobionego domu, a wyniki ogłaszane są w niedziele po Bożym Ciele. Jedną z pierwszych laureatek konkursu była wybitna zalipiańska malarka Felicja Curyłowa (1904-1974). Po jej śmierci w 1974 roku, zagrodę kupiła Cepelia, która w 1978 roku. przekazała budynek Muzeum Okręgowemu w Tarnowie. Udostępniona jest do zwiedzania. Warto również zajrzeć do Domu Malarek, w którym zebrano prace artystek z Zalipia i okolic.






Jak widzicie post bardzo krótki ale nie ma  o czym pisać ....:(


Znacie te miejscowości ??